Stationery & School

Price
EUR
EUR
Availability
Categories
Age
  • Main Lesson Book blank
    -5 %
    Main Lesson Book blank
    Sedulus | Main Lesson Book blank | Format: A3, A4, A5 | Portrait or landscape format | with tissue paper or without tissue paper Available in A3, A4, A5, with silk, without silk, in landscape, and portrait, in 10 colours.
      In Stock
    RRP €2.00
    €1.90 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Wax colouring blocks
    -5 %
    Wax colouring blocks
    Stockmar | Wax colouring blocks | Wax colouring block | 32 colours | Colour pigments lightfast Wax colouring block in 32 colours Individual wax colouring blocks in 32 different colours from Stockmar
      In Stock
    RRP €1.10
    €1.05 *
    0.013 kilogram  | €80.77 / kilogram
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Teaching pen
    -5 %
    Teaching pen
    Stockmar | educational pencil | school supplies | ergonomic, sustainable, 17.5 cm, wood | triangular shape Ergonomic, triangular shape Thick pencil
      In Stock
    RRP €1.20
    €1.14 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • STOCKMAR wax crayons
    -5 %
    STOCKMAR wax crayons
    STOCKMAR | wax crayon | single pencil | 32 colours | lightfast Single pencil in 32 colours Single wax crayon, 32 colours to choose from
      In Stock
    RRP €1.10
    €1.05 *
    0.01 kilogram  | €105.00 / kilogram
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Wax crayons, 12 colours in the folding box
    -5 %
    Wax crayons, 12 colours in the folding box
    Stockmar | Wax crayons, 12 colours in a folding box | from 3 yrs. 12 Stockmar wax crayons in the folding box
      In Stock
    RRP €13.50
    €12.83 *
    12 piece  | €1.07 / piece
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Pencil thin, hexagonal
    -10 %
    Pencil thin, hexagonal
    Lyra | Pencil thin, hexagonal | different degrees of hardness different degrees of hardness in 11 different degrees of hardness
      In Stock
    RRP €0.40
    €0.36 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Super Ferby Crayon, Single in 26 colours
    -5 %
    Super Ferby Crayon, Single in 26 colours
    Lyra | Super Ferby coloured pencil, single in 26 colours | Single pencil | 3-corner shape | Lead Ø 6.25 mm Single pin Super Ferby Bunstift, single
      In Stock
    RRP €1.90
    €1.81 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Main Lesson Book geography
    -5 %
    Main Lesson Book geography
    Sedulus | Geography Period Booklet | A4, portrait format A4, portrait format Geography period notebook, DIN A4, portrait format, lined and blank combined in one notebook.
      In Stock
    RRP €3.10
    €2.95 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Writing epoch booklet
    -5 %
    Writing epoch booklet
    Sedulus | Epoch Booklet Writing | Portrait A4, or A5 | 10 different colours | Line spacing 8 mm and 9 mm, with and without margins. Portrait format
      In Stock
    RRP €1.70
    €1.62 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Balloons School Child
    -5 %
    Balloons School Child
    AVA & YVES|Balloons Schoolchild |from natural rubber made from natural rubber
      In Stock
    RRP €6.90
    €6.56 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • School fountain pens
    -5 %
    School fountain pens
    Greenfield | school fountain pen | in four colours | school supplies | made of ash wood | L 130 mm, Ø 14 mm | with metal clip on lid in four colours This high-quality fountain pen from Greenfield enables children to learn to write with ink in a playful way.
      In Stock
    RRP €12.00
    €11.40 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Jumbo Grip pencil
    -5 %
    Jumbo Grip pencil
    Faber-Castell | Jumbo Grip pencil HB | Learning pencil | ergonomic & non-slip Hardness HB
      In Stock
    RRP €2.00
    €1.90 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Main Lesson Book for 1st writing
    -5 %
    Main Lesson Book for 1st writing
    Period notebook for 1st writing | Rainbow ruling | Period notebook | First writing | 32 pages | Landscape format | 10 colours available | Rainbow ruler Drawing paper with high volume, rainbow system, inner pages with 90 g/m² grammage.
      In Stock
    RRP €3.90
    €3.71 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Dishwasher-safe ABC stickers
    -5 %
    Dishwasher-safe ABC stickers
    Dishwasher-safe stickers ABC I Halfbird I Stickers | for lunch boxes, drinking bottles or school materials 77 stickers incl. colouring poster
      In Stock
    RRP €13.50
    €12.83 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Epoch Booklet Arithmetic
    -5 %
    Epoch Booklet Arithmetic
    Sedulus | Epoch Booklet Arithmetic A4, A5 The epoch booklet is available in different 10 colours and formats. In A5, A4, in portrait or landscape format, different box sizes to choose from.
      In Stock
    RRP €1.70
    €1.62 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Colouring and drawing book, A4 landscape format
    -5 %
    Colouring and drawing book, A4 landscape format
    Sedulus | Painting and Drawing Book, A4 landscape format | A4, landscape format, 10 colours A4, landscape format, 10 colours Notebooks with high quality colouring paper.
      In Stock
    RRP €2.50
    €2.38 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Ink cartridges, blue
    -5 %
    Ink cartridges, blue
    LAMY large-capacity ink cartridges T10, blue, in blister pack I LAMY I Writing for LAMY fountain pen
      In Stock
    RRP €2.00
    €1.90 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Writing book 1st grade
    -5 %
    Writing book 1st grade
    Sedulus | 1st grade writing book | Rainbow ruler 19 mm Rainbow ruler 19 mm Writing book for 1st grade, rainbow ruler 19 mm available in portrait and landscape format.
      In Stock
    RRP €4.00
    €3.80 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Stockmar wax colouring blocks, 32 colours
    -10 %
    Stockmar wax colouring blocks, 32 colours
    Stockmar | Stockmar wax colouring blocks, 32 colours Stockmar wax colouring blocks in a range of 32 colours.
      In Stock
    RRP €43.90
    €39.51 *
    32 piece  | €1.23 / piece
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Dishwasher-safe space stickers
    -5 %
    Dishwasher-safe space stickers
    Dishwasher-safe stickers Space I Halfbird I Stickers | for lunch boxes, drinking bottles and glasses | Birthday | First day at school 22 stickers incl. colouring poster
      In Stock
    RRP €13.50
    €12.83 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Wooden pen
    -50 %
    Wooden pen
    Lyra | Wooden Pen | for Calligraphy for calligraphy
      In Stock
    RRP €3.50
    €1.75 *
    * Incl. VAT excl. Shipping
  • Folder DIN A2
    -5 %
    Folder DIN A2
    Folia | folder DIN A2 | with ribbon With ribbon
      In Stock
    RRP €6.90
    €6.56 *
    * Incl. VAT excl. Shipping